Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Δρογόμπιτς και Σαμπόρ κυρός Θεοδόσιος. (1950-2010).
(Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Ρωμανός Στανισλάβοβιτς Πέτσινα γεννήθηκε στις 6 Απριλίου 1950 στην πόλη Μπορισλάβ του Νομού Λβώβου της Ουκρανίας. Το 1970 αποφοίτησε από την Ιατρική Σχολή του Μπορισλάβ. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1977 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1981. Στις 29 Νοεμβρίου 1981 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Λβώβου Νικόλαο. Στις 4 Δεκεμβρίου 1981 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Λβώβου. Το 1992 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου. Στις 2 Δεκεμβρίου 1994 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αρχαγγέλου Μιχαήλ στο Κίεβο. Στις 3 Δεκεμβρίου 1944 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Δεκεμβρίου 1994 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Δρογόμπιτς και Σαμπόρ. Στις 24 Ιανουαρίου 2000 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 13 Δεκεμβρίου 2006 παύθηκε. Δεν συμφώνησε με την απόφαση της παύσης του και 28 Φεβρουαρίου 2007 τέθηκε σε αργία. Στις 22 Ιουνίου 2007 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας με τον ίδιο τίτλο. Εκοιμήθη στις 23 Ιουλίου 2010.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.