Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Χμιελνικίου και Ποδόλσκ κύριος Μοστισλάβος. (γεν. 1978).
(Αυτοκέφαλη Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Ροστισλάβος Βλαδιμήροβιτς Γκουκ γεννήθηκε στο χωριό Ποντόροζνε της Επαρχίας Στρίη του Νομού Λβώβου της Ουκρανίας στις 14 Ιουνίου 1978. Στις 14 Οκτωβρίου 1999 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Λβώβου και Σοκάλ Ανδρέα (του Πατριαρχείου Κιέβου). Στις 31 Δεκεμβρίου 2000 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Επίσκοπο Ιβανοφρανκόβου και Γαλικίας Ιωάσαφ. Το 2009 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στις 2 Αυγούστου 2009 εκάρη μοναχός. Στις 18 Οκτωβρίου 2009 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 29 Δεκεμβρίου 2010 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τερνοπόλεως και Τσερβονογορόδου, Βικάριος της Επισκοπής Τερνοπόλεως. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Μεθόδιος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Τσερκάσσι και Κυροβογκράδ Ιλαρίωνα, Ζιτόμιρ και Πολεσίας Βλαδίμηρο και Χαρκόβου και Πολτάβας Αθανάσιο. Στις 27 Φεβρουαρίου 2015 εξελέγη επαρχιούχος Επίσκοπος Τερνοπόλεως. Στις 3 Ιουνίου 2015 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 24 Φεβρουαρίου 2016 ονομάστηκε Αρχιεπίσκοπος Τερνοπόλεως και Ποδόλσκ. Στις 18 Οκτωβρίου 2016 παύθηκε εξαιτίας σκανδάλου καθώς δημοσιεύθηκε βίντεο που τον παρουσίαζε να διασκεδάζει σε κλαμπ στο Τερνοπόλ, εναγκαλιζόμενος με διάφορες κοπέλες. Στις 4 Μαΐου 2017 εξελέγη Επίσκοπος Χμιελνικίου και Κάμενετς Ποδόσλκ. Ωστόσο δεν έγινε αποδεκτός από τον κλήρο της Επισκοπής. Στις 8 Ιουνίου 2017 παύθηκε και διορίστηκε Προϊστάμενος του Ιερού Ναού των Θεοφανείων στο Κάμενετς Ποδόλσκ. Το ίδιο έτος εγκατέλειψε τη θέση αυτή. Σήμερα δεν ανήκει σε καμία δικαιοδοσία.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.