Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Φαστώβου κύριος Βλαδίμηρος. (γεν. 1952).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Βλαδίμηρος Πέτροβιτς Τσέρπακ γεννήθηκε Μπεζούγκλιακι της Επαρχίας Σκβίρας του Νομού Κιέβου της Ουκρανίας την 1 Ιουλίου 1952. Το 1975 αποφοίτησε από τη Σχολή Γεωλογίας-Γεωγραφίας του Πανεπιστημίου της Οδησσού. Νυμφεύθηκε και απέκτησε μια κόρη κι έναν γιο. Στις 23 Ιουνίου 1990 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Λαδόγκας Αρσένιο. Στις 22 Ιουλίου 1990 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον ίδιο Επίσκοπο. Το 1990 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στις 15 Νοεμβρίου 2010 εκάρη μοναχός και έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 16 Νοεμβρίου 2010 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Βισγορόδου και Ποδολίας (Κάτω πόλεως Κιέβου), Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου Μεθόδιος, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Φαστώβου Μιχαήλ, Ζιτόμιρ και Πολεσίας Βλαδίμηρο, Τσερνοβικίου και Χοτίνσκ Γερμανό και Σβιατόσιν Ιωάννη. Στις 15 Δεκεμβρίου 2018 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της νεοσύστατης Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ουκρανίας. Στις 5 Φεβρουαρίου 2019 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Φαστώβου, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.