Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Βιννίτσης και Τουλτσίν κύριος Μιχαήλ. (γεν. 1968).
(Εκκλησία της Ουκρανίας).

Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Πετρόβιτς Μπονταρτσούκ γεννήθηκε στο Κίεβο στις 22 Ιουλίου 1968. Στις 12 Φεβρουαρίου 1998 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Βισγορόδου Δανιήλ (του Πατριαρχείου Κιέβου). Στις 10 Ιουλίου 1998 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αρχαγγέλου Μιχαήλ Κιέβου. Στις 28 Ιουλίου 1998 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον Πατριάρχη Κιέβου Φιλάρετο. Στις 2 Μαΐου 2002 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 2004 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου. Την 1 Ιανουαρίου 2006 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Βλαδιμήρου Κιέβου Επίσκοπος Πολτάβας και Κρεμεντσούγκ. Μετά από περίπου μία εβδομάδα εγκατέλειψε τη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου. Στις 28 Φεβρουαρίου 2006 παύθηκε από Επίσκοπος Πολτάβας. Στις 16 Αυγούστου 2006 εντάχθηκε στη δικαιοδοσία της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας και τοποθετήθηκε Επίσκοπος Φαστώβου, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 27 Ιουλίου 2011 επέστρεψε στη δικαιοδοσία του Πατριαρχείου Κιέβου και τοποθετήθηκε Επίσκοπος Ντούμπνου, Βικάριος της Επισκοπής Ροβνό. Στις 25 Ιανουαρίου 2012 εξελέγη Επίσκοπος Δρογόμπιτς και Σαμπόρ. Στις 8 Μαρτίου 2013 εξελέγη Επίσκοπος Βιννίτσης και Βρατσλάβας. Στις 13 Μαΐου 2016 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 5 Φεβρουαρίου 2018 ο τίτλος του μεταβλήθηκε σε "Βιννίτσης και Τουλτσίν". Από τις 15 Δεκεμβρίου 2018 στη δικαιοδοσία της νεοσύστατης Εκκλησίας της Ουκρανίας.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.