Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Μεξικού κύριος Ιγνάτιος. (γεν. 1975).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο κατά κόσμον Ισαάκ Σαμαάν γεννήθηκε στη Δαμασκό το 1975. Αποφοίτησε από τη Μπελεμέντιο Θεολογική Σχολή του Λιβάνου το 2001. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 20 Δεκεμβρίου 1999 από τον Πατριάρχη Αντιοχείας Ιγνάτιο και Πρεσβύτερος στις 12 Σεπτεμβρίου 2001. Το ίδιο έτος εντάχθηκε στον κλήρο της Μητροπόλεως Μεξικού. Στις 10 Ιουλίου 2011 χειροτονήθηκε στη Δαμασκό τιτουλάριος Επίσκοπος Καισαρείας, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Μεξικού. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αντιοχείας Ιγνάτιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μεξικού Αντώνιο, Τύρου και Σιδώνος Ηλία, Εμμέσης Γεώργιο, Σαντιάγο Σέργιο, Σάο Πάολο Δαμασκηνό, Αρκαδίας Βασίλειο, Ευρώπης Ιωάννη, Βόστρων Σάββα, Βερροίας και Αλεξανδρέττας Παύλο και τους Επισκόπους Νταράγιας Μωυσή, Χοναχάρων Γαττά και Σεϊδανάγιας Λουκά. Στις 4 Οκτωβρίου 2017 εξελέγη Μητροπολίτης Μεξικού.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 23 Οκτωβρίου 2023.