Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Χουσίων κύριος Ιγνάτιος. (γεν. 1976).
(Πατριαρχείο Ρουμανίας).

Ο κατά κόσμον Ηλίας Τριφ γεννήθηκε στο χωριό Μπιλμπόρ (Bilbor) της Κομητείας Χαργκίτας της Ρουμανίας στις 7 Ιουλίου 1976. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή της Άλμπα Ιούλιας το 2001. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 6 Αυγούστου 2001 από τον Αρχιεπίσκοπο Άλβας Ιούλιας Ανδρέα και Πρεσβύτερος στις 11 Αυγούστου 2001 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές και διδακτορικές σπουδές στις Θεολογικές Σχολές Άλβας Ιούλιας, Αθηνών και Βουκουρεστίου. Στις 24 Φεβρουαρίου 2008 εκάρη μοναχός. Στις 19 Μαΐου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 11 Δεκεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αρχαγγέλων Μιχαήλ και Γαβριήλ Παρισίων τιτουλάριος Επίσκοπος Μούρες, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ισπανίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Δυτικής και Νοτίου Ευρώπης Ιωσήφ, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Κλουζίου Ανδρέα και τους Επισκόπους Ιταλίας Σιλουανό, Ισπανίας και Πορτογαλίας Τιμόθεο, Βορείου Ευρώπης Μακάριο, Νεμτεάνου Μάρκο και Μπακάου Ιωακείμ. Στις 5 Οκτωβρίου 2017 εξελέγη Επίσκοπος Χουσίων.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.