Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βόλογδα και Κυριλλώβου κύριος Σάββας. (γεν. 1980).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξανδρος Ευγένιεβιτς Μιχέγεφ γεννήθηκε στην Πέρμη στις 10 Μαΐου 1980. Πολύ σύντομα η οικογένειά του μετακόμισε στην πόλη Κασίμωβο του Ριαζάν. Στις 27 Νοεμβρίου 2001 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Δεκεμβρίου 2001 από τον Μητροπολίτη Ριαζάν και Κασιμώβου Σίμωνα και Πρεσβύτερος στις 4 Δεκεμβρίου 2001 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Ριαζάν μέχρι το 2005 οπότε και εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Γιαροσλάβου. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 2001 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2007. Στις 22 Μαρτίου 2011 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Νοβοσπάσκη της Μόσχας. Στις 28 Ιουνίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 11 Ιουλίου 2011 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βοσκρεσένσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Πετροζαβόδσκ και Καρελίας Μανουήλ, Ριαζάν και Κασιμώβου Παύλο, Βερεγίας Ευγένιο, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Κύριλλο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και τους Επισκόπους Τροΐτσκη Παγκράτιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Ρυμπίνσκ Βενιαμίν. Διετέλεσε μέχρι το 2018 Αρχιερατικός Επίτροπος των νέων περιοχών της Επισκοπής Μόσχας. Στις 14 Ιουλίου 2018 εξελέγη Επίσκοπος Τβερ και Κάσιν. Διετέλεσε Πρωτοσύγκελος του Πατριαρχείου Ρωσίας από τις 26 Φεβρουαρίου 2019 μέχρι τις 29 Οκτωβρίου 2019. Στις 18 Ιουλίου 2018 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 25 Αυγούστου 2020 εξελέγη Μητροπολίτης Βόλογδα και Κυριλλώβου.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.