Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ρυμπίνσκ και Ρωμανώβου-Μπορισογκλέμπσκ κύριος Βενιαμίν. (γεν. 1952).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Ιβάνοβιτς Λιχομανώφφ γεννήθηκε στις 2 Οκτωβρίου 1952 στην πόλη Σόκολ της ομώνυμης Επαρχίας του Νομού Βόλογδα. Σπούδασε και εργάστηκε ως Μηχανολόγος. Το 1978 νυμφεύθηκε. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Οκτωβρίου 1978 από τον Μητροπολίτη Γιαροσλάβου και Ροστόβου Ιωάννη και Πρεσβύτερος στις 14 Οκτωβρίου 1978 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Γιαροσλάβου. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1984 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1999. Το 2002 αποφάσισαν από κοινού με τη σύζυγό του να γίνουν μοναχοί. Στις 13 Μαρτίου 2003 εκάρη μοναχός από τον Αρχιεπίσκοπο π. Γιαροσλάβου και Ροστόβου Μιχαία. Στις 11 Απριλίου 2004 (Κυριακή του Πάσχα) έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 22 Αυγούστου 2010 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Σολοβέτσκη τιτουλάριος Επίσκοπος Ρυμπίνσκ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Γιαροσλάβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Μόσχας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κισινιώβου και Μολδαβίας Βλαδίμηρο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, τους Αρχιεπισκόπους Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Παντελεήμονα, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Γιαροσλάβου και Ροστόβου Κύριλλο και τους Επισκόπους Τιρασπόλεως και Ντουμποσάρ Σάββα, Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Τύχωνα, Καγκούλ και Κομράτης Ανατόλιο, Χανκόβου Πέτρο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Μπελτσύ και Φαλέστης Μάρκελλο, Ποδόλσκ Τύχωνα και Ορεχώβου Ζουέβου Παντελεήμονα. Στις 15 Μαρτίου 2012 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ρυμπίνσκ και Ούγκλιτς. Στις 24 Δεκεμβρίου 2015 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Ρυμπίνσκ και Δανιηλώβου". Στις 13 Απριλίου 2021 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Ρυμπίνσκ και Ρωμανώβου-Μπορισογκλέμπσκ".

Αναθεώρηση: Τρίτη, 07 Ιουνίου 2022.