Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ισιλκούλ και Ρωσικής Πολιάνας κύριος Θεοδόσιος. (γεν. 1970).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Μιχαήλοβιτς Γάζου γεννήθηκε στο Κισινάου της Μολδαβίας στις 18 Ιουλίου 1970. Στις 13 Απριλίου 1995 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 29 Απριλίου 1995 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Αλέξιο τον Β΄ και Πρεσβύτερος στις 13 Απριλίου 1996 από τον ίδιο Πατριάρχη. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2008. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Αικατερινβούργου (1996-2011) και Τασκένδης (2011). Στις 8 Οκτωβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 4 Δεκεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπισκέκ και Κιργισίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Τασκένδης και Ουζμπεκιστάν Βικέντιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Ιρκούτσκ και Ανγάρσκ Βαδίμ, Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας Κύριλλο, Σαρατώβου και Βόλσκ Λογγίνο και τους Επισκόπους Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Σταυρουπόλεως και Νεβίνομισκ Κύριλλο. Τον Ιούνιο του 2014 εξαναγκάστηκε από την κυβέρνηση της Κιργισίας να εγκαταλείψει τη χώρα. Στις 25 Ιουλίου 2014 εξελέγη Επίσκοπος Ισιλκούλ και Ρωσικής Πολιάνας.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.