Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Τσερκάσσι και Κανέβου κύριος Θεοδόσιος. (γεν. 1974).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ντενίς Λεωνίντοβιτς Σνιγκιρέφ γεννήθηκε στο Κίεβο στις 31 Αυγούστου 1974.  Στις 2 Απριλίου 1998 εκάρη μοναχός από τον Αρχιεπίσκοπο Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 21 Απριλίου 1998 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο και Πρεσβύτερος στις 30 Ιουνίου 1998 πάλι από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Καλούγας το 1998 και από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2003. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Καλούγας (1998-2001) και Κιέβου (2001-2011). Στις 28 Απριλίου 2008 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Ιανουαρίου 2011 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου τιτουλάριος Επίσκοπος Μπρόβαρι, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Μπελογορόδου Νικόλαο, Βισγορόδου Παύλο, Μπορισπόλεως Αντώνιο, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο και τους Επισκόπους Μακαρώβου Ιλάριο, Βασιλικώβου Παντελεήμονα και Δρογόμπιτς Φιλάρετο. Στις 25 Σεπτεμβρίου 2013 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπογιάρκας, Βικάριος της Επισκοπής Κιέβου. Στις 28 Ιουλίου 2017 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 17 Αυγούστου 2020 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Τσερκάσσι και Κανέβου. Στις 17 Αυγούστου 2021 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 19 Αυγούστου 2021.