Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Λβώβου και Γαλικίας κύριος Φιλάρετος. (γεν. 1972).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Ιβάνοβιτς Κουτσέρωφ γεννήθηκε στο Κίεβο στις 9 Αυγούστου 1972. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1994 και από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 1999. Στις 25 Αυγούστου 1996 εκάρη μοναχός στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 28 Αυγούστου 1996 από τον Μητροπολίτη Κιέβου Βλαδίμηρο και Πρεσβύτερος στις 4 Δεκεμβρίου 1997 από τον ίδιο Μητροπολίτη. Στις 28 Αυγούστου 1999 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στην Επισκοπή Κιέβου. Στις 2 Ιανουαρίου 2011 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των σπηλαίων Κιέβου τιτουλάριος Επίσκοπος Δρογόμπιτς, Βικάριος της Επισκοπής Λβώβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Βλαδίμηρος, συμπαραστατούμενος από τους Αρχιεπισκόπους Λιούμπλιν και Χέλμ Άβελ (Εκκλησία της Πολωνίας), Τβερ και Κάσιν Βίκτωρα, Ίστρας Αρσένιο, Λβώβου και Γαλικίας Αυγουστίνο, Σαράνσκι και Πολεσίας Ανατόλιο, Βιννίτσης και Μογκιλώβου Ποδόλσκ Συμεών, Κριβόι Ρόγ και Νικοπόλεως Εφραίμ, Βισγορόδου Παύλο, Ιζγιομσκόβου Ονούφριο, Μπορισπόλεως Αντώνιο, Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Αλέξανδρο και τους Επισκόπους Ουμάν και Ζβενιγκορόδου Παντελεήμονα, Γκάτσινας Αμβρόσιο, Σμολένσκ και Βιασμά Θεοφύλακτο, Μακέγεφκας Βαρνάβα, Βλαδίμης Βολυνίας και Κοβέλ Νικόδημο, Σεπετόφκας και Σλαβούτας Βλαδίμηρο, Μακαρώβου Ιλάριο, Βασιλικώβου Παντελεήμονα, Γκοροντνίτσης Αλέξανδρο και Δνεπροτζερίνσκ και Τσαριτσάνκας Βλαδίμηρο. Στις 20 Ιουλίου 2012 εξελέγη Επίσκοπος Λβώβου και Γαλικίας. Στις 28 Ιουλίου 2017 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Το 2018 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Ιβανοφρανκόβου. Στις 17 Αυγούστου 2019 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.