Αρχική σελίδα

Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Ζίτσης κυρός Χρυσόστομος. (1939-2012).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Γιόβαν Στόλιτς γεννήθηκε στην Ρούμα της Βοϊβοντίνας της Σερβίας στις 20 Ιουνίου 1939. Στις 8 Νοεμβρίου 1961 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Ντετσάνης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Νοεμβρίου 1961 και Πρεσβύτερος στις 4 Απριλίου 1962 από τον Επίσκοπο Ράσκας και Πριζρένης Παύλο. Από το 1962 μέχρι το 1965 υπηρέτησε ως εφημέριος στο Σικάγο. Από το 1965 μέχρι το 1976 διέμενε στην Ιερά Μονή Χιλανδαρίου Αγίου Όρους. Διετέλεσε δυο φορές Πρωτεπιστάτης του Αγίου Όρους. Το 1987 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο της Αγίας Τριάδος στο Τζόρντανβιλ της Νέας Υόρκης. Στις 10 Ιουλίου 1988 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Δυτικής Αμερικής. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Γερμανός, συμπαραστατούμενος από τους Επισκόπους Ράσκας και Πριζρένης Παύλο, Ζίτσης Στέφανο και Σουμαδίας Σάββα. Τον Μάιο του 1992 εξελέγη Επίσκοπος Βανάτου. Από τον Δεκέμβριο του 1993 μέχρι τον Ιούνιο του 1994 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Μπρανιτσέβου. Στις 19 Μαΐου 2003 εξελέγη Επίσκοπος Ζίτσης. Από τον Νοέμβριο του 2010 μέχρι τον Φεβρουάριο του 2011 διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Κρούσεβατς. Εκοιμήθη στο Κράλιεβο στις 18 Δεκεμβρίου 2012.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.