Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Όριτσι κύριος Δανιήλ. (γεν. 1980).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σεμιών Ολέγκοβιτς Κουζνετσώφ γεννήθηκε στο χωριό Τσέρναγια Χολούνιτσα της Επαρχίας Ομουτνίνσκ του Νομού Κυρόβου στις 16 Φεβρουαρίου 1980. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 12 Ιουλίου 2001 από τον Αρχιεπίσκοπο Σαρατώβου και Βόλσκ Αλέξανδρο και Πρεσβύτερος στις 2 Αυγούστου 2001 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Σαρατώβου (2001-2002) και Βιάτκας (2002-2012). Σπούδασε τη Θεολογία στο Θεολογικό Σεμινάριο Σαρατώβου (1997-2001) και στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας (2009-2012). Στις 20 Απριλίου 2008 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Τρύφωνος Κυρόβου. Στις 14 Οκτωβρίου 2012 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Δεκεμβρίου 2012 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Σωτήρος Χριστού Καλλίνινγκραδ Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ουρζούμ και Ομουτνίνσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βιάτκας και Σλομποδά Μάρκο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο και τους Επισκόπους Βαλτικής Σεραφείμ, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Γιαράνσκ και Λούζας Παΐσιο. Στις 25 Ιουλίου 2014 εξελέγη Επίσκοπος Μπισκέκ και Κιργιστάν. Στις 27 Μαΐου 2022 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Όριτσι, Βικάριος της Επισκοπής Βιάτκας.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 28 Μαΐου 2022.