Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιαράνσκ και Λούζας κύριος Παΐσιος, (γεν. 1975).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Ανατόλιεβιτς Κουζνετσώφ γεννήθηκε στο χωριό Μπαχτίν της Επαρχίας Γιαράνσκ του Νομού Κυρόβου στις 22 Αυγούστου 1975. Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Μαρτίου 1996 από τον Αρχιεπίσκοπο Βιάτκας και Σλομποδά Χρύσανθο και Πρεσβύτερος στις 24 Μαρτίου 1996 από τον ίδιο Αρχιεπίσκοπο. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Βιάτκας. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 2007 και από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2011. Στις 7 Σεπτεμβρίου 2012 εκάρη μοναχός. Στις 14 Οκτωβρίου 2012 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Δεκεμβρίου 2012 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Γιαράνσκ και Λούζας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Βιάτκας και Σλομποδά Μάρκο, τον Αρχιεπίσκοπο Μοζάισκ Γρηγόριο και τους Επισκόπους π. Σερπουχώβου Ηλιανό, Βίντνογε Τύχωνα, Σερπουχώβου Ρωμανό, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Μπαλασίχας Νικόλαο και Ζαράισκ Κωνσταντίνο.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.