Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Ντάλνεγε Κωνσταντινώβου κύριος Φιλάρετος. (γεν. 1975).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βαλέριος Σεργκέγεβιτς Γκουσέφ γεννήθηκε στο χωριό Λουμπένκοφσκη της Επαρχίας Ουντομέλσκ του Νομού Καλλίνιν στις 14 Αυγούστου 1975. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Απριλίου 2002 από τον Αρχιεπίσκοπο Τβερ και Κάσιν Βίκτωρα και Πρεσβύτερος την 1 Αυγούστου 2002. Στις 7 Δεκεμβρίου 2003 εκάρη μοναχός. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1995, από το Τμήμα Ιστορίας του Πανεπιστημίου του Τβερ το 1999  και από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 2008. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Τβερ. Στις 28 Δεκεμβρίου 2011 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπεζέτσκ και Βεσυεγκόνσκ. Την 1 Ιανουαρίου 2012 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 16 Μαρτίου 2012 και πριν τη χειροτονία του στον βαθμό του Επισκόπου εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Καν και Μπογκουτσάνη. Η χειροτονία του στο βαθμό του Επισκόπου έγινε στις 24 Μαρτίου 2012. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Κρασνογιάρσκ και Ατσίνσκ Παντελεήμονα, π. Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ Ιώβ, τον Αρχιεπίσκοπο Ίστρας Αρσένιο και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Ιενεσέης και Νορίλσκ Νικόδημο. Στις 9 Ιουλίου 2019 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Ντάλνεγε Κωνσταντινώβου, Βικάριος της Επισκοπής Κάτω Νοβγορόδου.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 31 Οκτωβρίου 2021.