Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Σιβηρίας και Μπέρδσκ κύριος Νικόδημος. (γεν. 1969).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Γιούρι Βαλέρεβιτς Τσιμπισώφ γεννήθηκε στις 30 Δεκεμβρίου 1969 στο Παυλόβσκη Ποσάντ (Pavlovsky Posad) του Νομού Μόσχας. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2000. Στις 24 Δεκεμβρίου 1997 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 7 Ιανουαρίου 1998 από τον Αρχιεπίσκοπο Σαρατώβου και Βόλσκ Αλέξανδρο και Πρεσβύτερος στις 18 Ιανουαρίου 1998. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Σαρατώβου (1998-1999) και Μόσχας (1999-2008). Στις 9 Μαρτίου 2008 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Μαρτίου 2008, χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Σωτήρος Χριστού της Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Σατούρας, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Μόσχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Αλέξιος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σμολένσκ και Καλλίνινγκραδ Κύριλλο, Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Τασκένδης και Μέσης Ασίας Βλαδίμηρο, τον Αρχιεπίσκοπο Ίστρας Αρσένιο και τους Επισκόπους Δημητρώβου Αλέξανδρο, Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Μπρονίτσης Αμβρόσιο και Κεμερόβου και Νέου Κουζνέτσκ Αρίσταρχο. Στις 31 Μαρτίου 2009 εξελέγη Επίσκοπος Αναδίρ και Τσουκότκας. Στις 30 Μαΐου 2011 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ιενεσέη και Νορίλσκ. Στις 30 Μαΐου 2014 εξελέγη Επίσκοπος Τσελιάμπινσκ και Ζλατούστ. Στις 8 Ιουνίου 2014 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 27 Δεκεμβρίου 2016 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Τσελιάμπινσκ και Μιάς". Στις 28 Δεκεμβρίου 2018 εξελέγη Μητροπολίτης Νέας Σιβηρίας και Μπέρδσκ.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 16 Οκτωβρίου 2021.