Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μούρομ και Βιαζνικίου κύριος Νείλος. (γεν. 1964).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Νικολάγεβιτς Σιτσέφ γεννήθηκε στο χωριό Ρογκάνοφκα της Επαρχίας Σεργκάτς του Νομού Γκόρκι στις 19 Απριλίου 1964. Στις 24 Ιουνίου 1986 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 17 Ιουλίου 1986 από τον Αρχιεπίσκοπο Βλαδίμης και Σουσδαλίας Σεραπίωνα και Πρεσβύτερος στις 19 Αυγούστου 1986. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Βλαδίμης (1986-1990, 1991-2012) και Ταμπώβου (1990-1991). Στις 8 Σεπτεμβρίου 1988 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Το 2005 αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Βλαδίμης και από το Τμήμα Ψυχολογίας του Πανεπιστημίου Βλαδίμης. Στις 2 Μαΐου 2012 χειροτονήθηκε στη Μόσχα τιτουλάριος Επίσκοπος Μούρομ, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Βλαδίμης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Τούλας και Εφραιμώβου Αλέξιο, Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας Κύριλλο, τους Αρχιεπισκόπους Βλαδίμης και Σουσδαλίας Ευλόγιο, Κούρσκ και Ρίλσκ Γερμανό και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Μπελτσύ και Φαλέστης Μάρκελλο και Νίζνι Ταγκίλ και Σερόβου Ιννοκέντιο. Στις 16 Ιουλίου 2013 εξελέγη Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μούρομ και Βιαζνικίου.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 14 Νοεμβρίου 2021.