Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Καρασούκ και Ορντίνσκοε κύριος Φίλιππος. (γεν. 1973).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Νικολάεβιτς Νοβικώφ γεννήθηκε στη Σταράγια Κουπάβνα (Staraya Kupavna) της Επαρχίας Νογκίνσκ του Νομού Μόσχας στις 17 Ιουλίου 1973. Στις 15 Ιουλίου 1996 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 16 Ιουλίου 1996 και Πρεσβύτερος στις 18 Ιουλίου 1996 από τον Επίσκοπο Νέας Σιβηρίας και Μπέρδσκ Σέργιο. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Μόσχας το 1997 και από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2009. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Νέας Σιβηρίας. Στις 19 Ιανουαρίου 2012 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 11 Μαρτίου 2012 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Αγίας Σκέπης Χοτκόβου (στον Νομό Μόσχας) Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Καρασούκ και Ορντίνσκοε. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Νέας Σιβηρίας και Μπέρδσκ Τύχωνα, τον Αρχιεπίσκοπο Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο και τους Επισκόπους Δημητρώβου Θεοφύλακτο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Καραγκαντά και Σαχτίνσκ Σεβαστιανό, Πετροπαυλώβου και Καμτσάτκας Αρτέμιο, Αρσένιεφ και Νταλνεγκόρσκ Γουρία και Ισκιτίμσκ και Τσερεπανώβου Λουκά.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 27 Οκτωβρίου 2021.