Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μπισκέκ και Κιργιστάν κύριος Σαββάτιος. (γεν. 1967).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Σέργιος Νικολάεβιτς Ζαγκρεμπέλνι γεννήθηκε στο χωριό Σοσνόβσκογε της Επαρχίας Ταυριτσέσκη του Νομού Όμσκ στις 5 Αυγούστου 1967. Εργάστηκε ως αξιωματικός του στρατού από το 1988 μέχρι το 1995. Το 1990 νυμφεύθηκε και βαπτίστηκε. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 4 Νοεμβρίου 1995 και Πρεσβύτερος στις 5 Νοεμβρίου 1995. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Όμσκ. Το 1999 διεζεύχθη και στα τέλη του 2002 εκάρη μοναχός. Στις 17 Ιουνίου 2012 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Ιουλίου 2012 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό Θεοφανείων της Μόσχας Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Τάρα και Τιουκαλίνσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Τασκένδης και Ουζμπεκιστάν Βικέντιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Όμσκ και Ταυριτσέσκη Βλαδίμηρο, τον Αρχιεπίσκοπο Ίστρας Αρσένιο και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βοσκρεσένσκ Σάββα και Καλατσίνσκ και Μουρομτσέβου Πέτρο. Στις 13 Απριλίου 2021 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπρονίτσης, Βικάριος του Πατριάρχου Ρωσίας. Στις 27 Μαΐου 2022 εξελέγη Επίσκοπος Μπισκέκ και Κιργιστάν.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 08 Ιουνίου 2022.