Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κλιν κύριος Λεωνίδας. (γεν. 1979).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Λεωνίδας Εντουάρντοβιτς Γκορμπατσώφ γεννήθηκε στην Σταυρούπολη του Καυκάσου στις 26 Οκτωβρίου 1968. Το 1970 η οικογένειά του μετακόμισε στο Κρασνοδάρ. Στις 18 Ιουνίου 1990 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Απριλίου 1990 από τον Αρχιεπίσκοπο Κρασνοδάρ και Κουμπάν Ισίδωρο και Πρεσβύτερος στις 8 Οκτωβρίου 1990. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Κρασνοδάρ (1990-1997) και στην Θρησκευτική Υπηρεσία Ενόπλων Δυνάμεων του Πατριαρχείου Μόσχας (1997-2002). Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 2002. Υπηρέτησε στο Τμήμα Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Σχέσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας (2002-2013). Διετέλεσε Μέλος της Πνευματικής Αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα (2003-2004) και Έξαρχος του Πατριαρχείου Ρωσίας στην Αλεξάνδρεια (2004-2013). Στις 17 Ιουνίου 2013 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Αργεντινής και Νοτίου Αμερικής. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Γεγκωρέβου Μάρκο και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και Ποδόλσκ Τύχωνα. Στις 3 Ιουνίου 2016 εξελέγη Επίσκοπος Βλαδικαυκάσου και Αλανίας. Στις 4 Δεκεμβρίου 2017 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 23 Σεπτεμβρίου 2021 τοποθετήθηκε Αρχιεπίσκοπος Κλίν, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Στις 15 Οκτωβρίου 2021 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Ερεβάν και Αρμενίας. Στις 29 Δεκεμβρίου 2021 τοποθετήθηκε Αρχιεπίσκοπος Κλιν, "Πατριαρχικός Έξαρχος Αφρικής". Στις 7 Ιανουαρίου 2022 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.