Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Τιμοκίου κύριος Ιλαρίων. (γεν. 1974).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο κατά κόσμον Μπόγιαν Γκολούμποβιτς γεννήθηκε στο Ζάγετσαρ της Ανατολικής Σερβίας στις  26 Μαΐου 1974. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Βελιγραδίου το 2013. Την 1 Ιανουαρίου 1997 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Μπουκώβου (στον δήμο Νεγκότιν). Διάκονος χειροτονήθηκε την 1 Μαΐου 1997 και Πρεσβύτερος στις 19 Δεκεμβρίου 1997. Το 1998 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Μπουκόβου. Το 2006 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 10 Αυγούστου 2014 στον Καθεδρικό Ναό Γεννήσεως της Θεοτόκου στο Ζάγετσαρ χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τιμοκίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Ειρηναίος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Μαυροβουνίου και Παραθαλασσίας Αμφιλόχιο και τους Επισκόπους Ζίτσης Ιουστίνο, Μπελογκραντσίκ Πολύκαρπο (Πατριαρχείο Βουλγαρίας), Ράσκας και Πριζρένης Θεοδόσιο, Μπρεγκαλνίτσης Μάρκο και Μοραβικίου Αντώνιο.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.