Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κεφαλληνίας κυρός Σπυρίδων. (1926-2015).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο Σπυρίδων Καλαφατάκης γεννήθηκε στον Πειραιά το 1926. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1954. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 10 Μαρτίου 1951 από τον Επίσκοπο Ευρίπου Αλέξιο και Πρεσβύτερος στις 15 Ιανουαρίου 1954 από τον Επίσκοπο Ρωγών Διονύσιο. Ως Διάκονος υπηρέτησε στον Ιερό Ναό Αγίου Βασιλείου Αθηνών. Κατόπιν υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Θεσσαλονίκης (1954-1971) και παράλληλα ως Εφημέριος των Ιερών Ναών Παναγίας Δέξιας Θεσσαλονίκης (1954-1958) και Αγίου Γρηγορίου του Παλαμά Θεσσαλονίκης (1958-1971). Εν συνεχεία υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Πειραιώς (1972-1976). Στις 15 Αυγούστου 1976 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Ευαγγελιστρίας Πειραιώς τιτουλάριος Επίσκοπος Νεοχωρίου. Στις 2 Μαΐου 1984 εξελέγη Μητροπολίτης Κεφαλληνίας. Εκοιμήθη στις 20 Ιανουαρίου 2015.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.