Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βολοκολάμσκ κύριος Αντώνιος. (γεν. 1984).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αντώνιος Γιούρεβιτς Σέβριουκ γεννήθηκε στο Καλλίνιν στις 12 Οκτωβρίου 1984. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αγίας Πετρουπόλεως το 2010. Στις 5 Μαρτίου 2009 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 8 Μαρτίου 2009 και Πρεσβύτερος στις 3 Απριλίου 2010 από τον Πατριάρχη Ρωσίας Κύριλλο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στη Ρώμη. Στις 18 Ιουλίου 2013 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 26 Οκτωβρίου 2015 χειροτονήθηκε στη Μονή του Νοβοντεβίτσι στη Μόσχα Επίσκοπος Μπογορόδου και ανέλαβε τη διοίκηση των ενοριών του Πατριαρχείου Ρωσίας στην Ιταλία. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Τβερ και Κάσιν Βίκτωρα, Ίστρας Αρσένιο, Χάντι Μανσίησκ και Σουργκούτ Παύλο, τους Αρχιεπισκόπους Πετερχώβου Αμβρόσιο, Πιατιγκόρσκ και Τσερκέσκ Θεοφύλακτο και τους Επισκόπους Βίντνογε Τύχωνα, Σερπουχώβου Ρωμανό, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Μπαλασίχας Νικόλαο και Ζαράισκ Κωνσταντίνο. Στις 29 Ιουλίου 2017 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Ζβενιγκορόδου, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Ως Επίσκοπος Ζβενιγκορόδου διετέλεσε τοποτηρητής της Επισκοπής Βερολίνου. Στις 28 Δεκεμβρίου 2017 εξελέγη Επίσκοπος Βιέννης και Βουδαπέστης. Την 1 Φεβρουαρίου 2018 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 30 Μαΐου 2019 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Χερσονήσου, Πατριαρχικός Έξαρχος Δυτικής Ευρώπης. Στις 31 Μαΐου 2019 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 7 Ιουνίου 2022 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Μητροπολίτης Βολοκολάμσκ και διορίστηκε Πρόεδρος του Τμήματος Εξωτερικών Εκκλησιαστικών Σχέσεων του Πατριαρχείου Ρωσίας.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 09 Ιουνίου 2022.