Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Αυστραλίας κύριος Μακάριος. (γεν. 1973).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Κωνσταντίνος Γρινιεζάκης γεννήθηκε στο Ηράκλειο Κρήτης το 1973. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Αναγορεύθηκε διδάκτορας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Οκτωβρίου 1993 και Πρεσβύτερος στις 25 Ιουνίου 1997 από τον Αρχιεπίσκοπο Κρήτης Τιμόθεο. Στις 23 Απριλίου 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Υπηρέτησε ως Διάκονος (1994-1997) και Εφημέριος (1997-1999) στην Ιερά Αρχιεπισκοπή Κρήτης. Επίσης ως Εφημέριος στην Κοινότητα Αγίου Γεωργίου Southbridge των Η.Π.Α. (1999-2002). Διετέλεσε Διευθυντής του Ραδιοφωνικού Σταθμού της Ιεράς Αρχιεπισκοπής Κρήτης (2002-2010). Το 2002 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Κρήτης. Το 2015 εξελέγη Κοσμήτορας της Ορθόδοξης Θεολογικής Σχολής Ταλλίνης Εσθονίας. Στις 16 Μαΐου 2015 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Μηνά Ηρακλείου Κρήτης τιτουλάριος Επίσκοπος Χριστουπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος του Οικουμενικού Πατριάρχου, ο οποίος τον διέθεσε στην Αυτόνομη Εκκλησία της Εσθονίας. Στις 9 Μαΐου 2019 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Αυστραλίας.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 11 Μαΐου 2019.