Αρχική σελίδα

Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Γιαλουτωρώβου κύριος Σεραπίων. (γεν. 1967).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ιγκόρ Σάββιτς Ντουνάη γεννήθηκε στο Κισινάου της Μολδαβίας στις 2 Οκτωβρίου 1967. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 10 Νοεμβρίου 1988 και Πρεσβύτερος στις 25 Φεβρουαρίου 1989. Στις 14 Μαΐου 1989 εκάρη μοναχός. Στις 21 Νοεμβρίου 1989 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Αποφοίτησε από τη θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2010. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Κισινιώβου (1988-1989), Τούλας (1989-2001), Βορονέζ (2001-2003), Αστανάς (2003-2010), Πέρμης (2010), πάλι Αστανάς (2010-2013) και Νέας Ρωσικής (2013-2015). Στις 28 Ιουνίου 2015 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου στο Κρεμλίνο της Μόσχας Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Μπίησκ και Μπελοκούριχας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Ίστρας Αρσένιο, Μπαρναούλης και Αλτάισκ Σέργιο και τους Επισκόπους Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Ποδόλσκ Τύχωνα και Ρουμπτσώβου και Αλέυσκ Ρωμανό. Στις 28 Δεκεμβρίου 2018 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Ζαρίνσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μπαρναούλης. Στις 27 Μαΐου 2022 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Γιαλουτωρώβου, Βικάριος της Επισκοπής Τομπόλσκ.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 09 Ιουνίου 2022.