Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Μαρκιανουπόλεως κυρός Κωνσταντίνος. (1941-2017).
(Πατριαρχείο Βουλγαρίας).

Ο κατά κόσμον Κόιτσο Βασίλιεφ Πετρώφ γεννήθηκε στις 18 Μαΐου 1941 στο Ζλάτοσελ (σημερινό Μπρέζοβο) του Νομού Φιλιππουπόλεως της Βουλγαρίας. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Ακαδημία Σόφιας. Νυμφεύθηκε και στη συνέχεια χειροτονήθηκε Διάκονος στη Σόφια στις 3 Μαρτίου 1968 και Πρεσβύτερος στις 10 Μαρτίου 1968. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Σόφιας. Το 1976 διεζεύχθη τη σύζυγό του. Έχοντας προσχωρήσει στο σχίσμα του Μητροπολίτου Νευροκοπίου Ποιμένος εκάρη μοναχός στις 25 Μαρτίου και την ίδια ημέρα έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 27 Αυγούστου 1997 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μακαριουπόλεως από σχισματικούς Μητροπολίτες (Εναλλακτική Σύνοδος). Την 1 Οκτωβρίου 1998 η Μείζων και Υπερτελής Σύνοδος της Σόφιας αναγνώρισε την χειροτονία του και τον ονόμασε τιτουλάριο Επίσκοπο Μαρκιανουπόλεως. Εκοιμήθη αιφνιδίως συνεπεία καρδιακού επεισοδίου στις 23 Μαΐου 2017.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.