Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου κυρός Προκόπιος. (1939-2017).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Τσακουμάκας γεννήθηκε στο χωριό Βουνό της Χίου στις 2 Ιουνίου 1939. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1963. Εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Γεωργίου Φενεού Κορινθίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 15 Απριλίου 1960 από τον Μητροπολίτη Κορινθίας Προκόπιο και Πρεσβύτερος στις 29 Αυγούστου 1965 από τον Μητροπολίτη Καλαβρύτων Γεώργιο. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας της Μητροπόλεως Κορινθίας. Επίσης διετέλεσε Καθηγητής της Εκκλησιαστικής Σχολής Κορίνθου από το 1971 μέχρι το 1974. Στις 25 Μαΐου 1974 χειροτονήθηκε Μητροπολίτης Φιλίππων, Νεαπόλεως και Θάσου. Εκοιμήθη στη Θάσο στις 29 Ιουλίου 2017 συνεπεία καρδιακού επεισοδίου.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 23 Ιανουαρίου 2018.