Ο Πανιερώτατος Επίσκοπος Δαλματίας κύριος Νικόδημος. (γεν. 1981).
(Πατριαρχείο Σερβίας).

Ο Νικόδημος Κόσοβιτς γεννήθηκε στο Ζάνταρ της Κροατίας στις 15 Απριλίου 1981. Εκάρη μοναχός στις 29 Απριλίου 2001 στην Ιερά Μονή Αρχαγγέλου Μιχαήλ Κρκα. Την 1 Ιουλίου 2001 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Δαλματίας Φώτιο και στις 16 Δεκεμβρίου 2001 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Σρέμσκι Κάρλοβτσι το 2000 και από τη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης το 2009. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στο Ποντιφηκικό Ινστιτούτο της Ρώμης. Το 2012 τοποθετήθηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Κρκα. Στις 21 Νοεμβρίου 2013 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Την 1 Οκτωβρίου 2017 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου στο Σίμπενικ της Δαλματίας Επίσκοπος Δαλματίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Σερβίας Ειρηναίος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μαυροβουνίου Αμφιλόχιο, Ζάγκρεμπ Πορφύριο και τους Επισκόπους Μπάτσκας Ειρηναίο, Βράνιε Παχώμιο, Σουμαδίας Ιωάννη, Μπρανιτσέβου Ιγνάτιο, Σβορνικίου και Τούζλας Φώτιο, Μιλεσέβου Αθανάσιο, Άνω Καρλοβικίου Γεράσιμο, Κρούσεβατς Δαυΐδ, Σλαυονίας Ιωάννη, Μπίχατς και Πέτροβατς Σέργιο, Μπρεγκαλνίτσης Μάρκο και Στοβίου Δαυΐδ.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.