Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας κύριος Βασίλειος. (γεν. 1976).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο κατά κόσμον Φαντέλ Κοντσέιγε γεννήθηκε το 1976 στη Λαοδίκεια (Λατάκια) της Συρίας. Το 1999 αποφοίτησε από το Τμήμα Ηλεκτρολόγων Μηχανικών του Πανεπιστημίου της Λαοδικείας. Το 2003 αποφοίτησε από την Μπελεμέντιο Θεολογική Σχολή του Λιβάνου. Το 2008 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Σχολής Θεσσαλονίκης. Διάκονος χειροτονήθηκε το 2003 και Πρεσβύτερος το 2005 από τον Μητροπολίτη Βερροίας και Αλεξανδρέττας Παύλο, λαβών το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Μέχρι το 2010 υπηρέτησε στη Μητρόπολη Βερροίας και κατόπιν στη Μητρόπολη Αυστραλίας. Στις 19 Νοεμβρίου 2017 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Παναγίας Μπελεμεντίου Λιβάνου Μητροπολίτης Αυστραλίας και Νέας Ζηλανδίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αντιοχείας Ιωάννης, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Τύρου και Σιδώνος Ηλία, Κίτρους και Κατερίνης Γεώργιο (Εκκλησία της Ελλάδος), Βόστρων Σάββα, Εμμέσης Γεώργιο, Αρκαδίας Βασίλειο, Ηλιουπόλεως και Σελευκείας Αντώνιο, Επιφανείας Νικόλαο και τους Επισκόπους Νταράγιας Μωυσή, Νινευή Αθανάσιο, Πανειάδος Δημήτριο, Αρεθούσης Ηλία και Σελευκείας Εφραίμ.