Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πανειάδος κύριος Δημήτριος. (γεν. 1970).
(Πατριαρχείο Αντιοχείας).

Ο κατά κόσμον Αθανάσιος Σαρμπάκ γεννήθηκε στη Λαοδίκεια (Λατάκια) της Συρίας στις 21 Ιουνίου 1970. Το 1992 έλαβε το πτυχίο του πολιτικού μηχανικού. Σπούδασε τη Θεολογία στην Μπελεμέντιο Θεολογική Σχολή του Λιβάνου, από την οποία αποφοίτησε 2001 έχοντας πραγματοποιήσει και μεταπτυχιακές σπουδές. Το 2006 έλαβε διδακτορικό δίπλωμα στη Δογματική Θεολογία στην Ελλάδα. Από το 2012 υπηρετεί ως Καθηγητής της Οικουμενικής κίνησης στην Μπελεμέντιο Θεολογική Σχολή. Διάκονος χειροτονήθηκε το 2000 και Πρεσβύτερος το 2001 λαβών το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 17 Ιουλίου 2011 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Πανειάδος, Βοηθός Επίσκοπος της Μητροπόλεως Αρκαδίας με έδρα τη Σαφίτα. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αντιοχείας Ιγνάτιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Μεξικού Αντώνιο, Τύρου και Σιδώνος Ηλία, Σάο Πάολο Δαμασκηνό, Εμμέσης Γεώργιο, Αρκαδίας Βασίλειο, Ευρώπης Ιωάννη, Βόστρων Σάββα, Βερροίας και Αλεξανδρέττας Παύλο και τους Επισκόπους Νταράγιας Μωυσή, Χοναχάρων Γαττά, Μπλουντάν Νικόλαο, Απαμείας Ισαάκ και Καισαρείας Ιγνάτιο. Εκτός της αραβικής ομιλεί την αγγλική και ελληνική γλώσσα.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 23 Οκτωβρίου 2023.