Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Πετροπαυλώφκας κύριος Ανδρέας. (γεν. 1979).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο Ανδρέας Βασίλασκη γεννήθηκε στο Χάρκοβο της Ουκρανίας στις 5 Μαρτίου 1979. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Κιέβου το 2005. Στις 23 Φεβρουαρίου 2010 εκάρη ρασοφόρος μοναχός με το όνομα Σέργιος. Στις 28 Φεβρουαρίου 2010 χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 8 Δεκεμβρίου 2010 έλαβε το μικρό μοναχικό σχήμα με το όνομα Ανδρέας. Στις 13 Δεκεμβρίου 2010 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Στις 22 Δεκεμβρίου 2013 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 23 Δεκεμβρίου 2018 χειροτονήθηκε στη Λαύρα των Σπηλαίων Κιέβου Επίσκοπος Πετροπαυλώφκας, Βικάριος της Επισκοπής Δνεπροπετρώβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Κιέβου και πάσης Ουκρανίας Ονούφριος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βισγορόδου και Τσερνομπίλ Παύλο, Δνεπροπετρώβου και Παυλουπόλεως Ειρηναίο, Χαρκόβου και Μπουγκουδουχώβου Ονούφριο, τους Αρχιεπισκόπους Μπούτσας Παντελεήμονα, Νέου Μοσκώβου Ευλόγιο, Μπογιάρκας Θεοδόσιο, Νιέζιν και Πριλούκη Κλήμη, Φαστώβου Δαμιανό και τους Επισκόπους Γκοστομέλ Τύχωνα, Μπαρίσεβκας Βίκτωρα, Μπελογορόδου Σίλβεστρο και Περεγιασλάβας Χμιελνικίου Διονύσιο.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 12 Οκτωβρίου 2021.