Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Περεγιασλάβας Ζαλέσκι και Ούγκλιτς κύριος Θεόκτιστος. (γεν. 1977).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ανδρέας Λβώβιτς Ιγκούμνωφ γεννήθηκε στο Χάρκοβο της Ουκρανίας στις 3 Αυγούστου 1977. Αποφοίτησε από το Πολυτεχνείο του Ιζέφσκ το 1999. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Ιουνίου 2002 από τον Μητροπολίτη Ιζέβου και Ουδμουρτίας Νικόλαο και Πρεσβύτερος στις 6 Απριλίου 2008 από τον Αρχιεπίσκοπο Βερεγίας Ευγένιο. Στις 16 Μαρτίου 2010 εκάρη μοναχός. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2010. Στις 15 Μαΐου 2018 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 3 Ιουνίου 2018 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Σωτήρος Χριστού Μόσχας τιτουλάριος Επίσκοπος Γκοροντίσης, Βικάριος της Επισκοπής Βολγογκράδ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Βολοκολάμσκ Ιλαρίωνα, Βολγογκράδ και Καμίσιν Γερμανό, Δωδώνης Χρυσόστομο (Εκκλησία της Ελλάδος), Καλούγας και Μπορώβου Κλήμη, Κάτω Νοβγορόδου και Αρζαμά Γεώργιο, Βόλογδα και Κυριλλώβου Ιγνάτιο, τους Αρχιεπισκόπους Ταλλίνης και πάσης Εσθονίας Ευγένιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο και τους Επισκόπους Νάρβας και Πέιπους Λάζαρο, Ουριουπίνσκ και Νοβοανίνσκη Ελισαίο, Καλατσέβου και Παλασόβκας Ιωάννη, Νορίλσκ και Τουρουκάνσκ Αγαθάγγελο, Σαραπούλ και Μόζγκας Αντώνιο, Μααρντού Σέργιο και Σκόπιν και Σάτσκ Θεοδώρητο. Στις 28 Δεκεμβρίου 2018 εξελέγη Επίσκοπος Περεγιασλάβας Ζαλέσκι και Ούγκλιτς.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 24 Νοεμβρίου 2021.