Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Σαρατώβου και Βόλσκ κύριος Ιγνάτιος. (γεν. 1977).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Αλέξιος Μιχαήλοβιτς Ντεπουτάτωφ γεννήθηκε στο χωριό Τουγκολές της Επαρχίας Σατούρας του Νομού Μόσχας στις 22 Ιανουαρίου 1977 σε οικογένεια ιερέως. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο Σαμάρας το 1998 και από τη Θεολογική Ακαδημία Αγίας Πετρουπόλεως το 2002. Εργάστηκε ως Καθηγητής στην Εκκλησιαστική Σχολή του Ριαζάν. Στις 27 Οκτωβρίου 2002 εκάρη μοναχός. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 31 Οκτωβρίου 2002 από τον Μητροπολίτη Ριαζάν και Κασιμώβου Σίμωνα και Πρεσβύτερος στις 4 Νοεμβρίου 2002. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στο Ριαζάν ενώ πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Το 2008 αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου του Ριαζάν. Το 2009 αναγορεύθηκε διδάκτορας της Θεολογικής Ακαδημίας του Ούζγκοροδ Ουκρανίας. Στις 18 Αυγούστου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Αυγούστου 2011 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Νοβοσπάσκη της Μόσχας Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Σαχτίνσκ και Μιλερόβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Κρουτίτσης και Κολόμνας Ιουβενάλιο, Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, τους Αρχιεπισκόπους Ίστρας Αρσένιο, Ριαζάν και Κασιμώβου Παύλο, Κοστρομά και Γκάλιτς Αλέξιο και τους Επισκόπους Ροστόβου και Νοβοτσερκάσκ Μερκούριο, Μπρονίτσης Ιγνάτιο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Ποδόλσκ Τύχωνα και Βοσκρεσένσκ Σάββα. Στις 30 Μαΐου 2014 εξελέγη Επίσκοπος Βόλογδα και Βελίκι Ουστιούνγκ. Στις 23 Οκτωβρίου 2014 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Βολόγδα και Κυριλλώβου". Στις 4 Νοεμβρίου 2014 προήχθη σε Μητροπολίτη. Στις 25 Αυγούστου 2020 εξελέγη Μητροπολίτης Σαρατώβου και Βόλσκ.

Αναθεώρηση: Τετάρτη, 20 Απριλίου 2022.