Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αναδίρ και Τσουκότκας κύριος Υπάτιος. (γεν. 1966).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Βαλέριος Γιούρεβιτς Γκολούμπεφ γεννήθηκε στο Κουϊμπισεβ (σημερινή Σαμάρα) στις 17 Ιουλίου 1966. Στις 5 Απριλίου 1996 εκάρη μοναχός στη Λαύρα του Σεργιέβου Ποσάντ. Τον Φεβρουάριο του 1997 εντάχθηκε στην Επισκοπή Νέας Σιβηρίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 24 Μαρτίου 1997 και Πρεσβύτερος στις 7 Απριλίου 1997 από τον Επίσκοπο Νέας Σιβηρίας και Μπέρδσκ Σέργιο. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 2012. Τον Απρίλιο του 2018 εντάχθηκε στον κλήρο της Επισκοπής Αναδίρ. Στις 19 Ιουλίου 2018 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 21 Αυγούστου 2018 χειροτονήθηκε στην Ιερά Μονή Σολοβέτσκι (στην περιοχή του Αρχαγγέλσκ) Επίσκοπος Αναδίρ και Τσουκότκας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Αρχαγγέλου και Χολμογκόρης Δανιήλ, τους Αρχιεπισκόπους Σεργιέβου Ποσάντ Θεόγνωστο, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Πετροπαυλώβου και Καμτσάτκας Αρτέμιο, Γεγκωρέβου Ματθαίο και τους Επισκόπους Νάρυαν Μαρ και Μεζέν Ιάκωβο, Κοτλάς και Βέλσκ Βασίλειο και Ντομοντεντώβου Ιωάννη. Στις 17 Μαρτίου 2019 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο.

Αναθεώρηση: Σάββατο, 16 Οκτωβρίου 2021.