Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος πρώην Κυροβογκράδ και Νοβομίργοροδ κυρός Παντελεήμων. (1952-2019).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Παύλος Ρομανόφσκη γεννήθηκε στο Κυροβογκράδ στις 21 Μαΐου 1952. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Λένινγκραδ το 1976 και από τη Θεολογική Ακαδημία  Κιέβου το 1999. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 2 Μαρτίου 1980 από τον Επίσκοπο Καζάν και Μαρίισκ Παντελεήμονα και Πρεσβύτερος στις 7 Απριλίου 1981 από τον Αρχιεπίσκοπο Τασκένδης και Μέσης Ασίας Βαρθολομαίο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στις Επισκοπές Τασκένδης (μέχρι το 1987), Σουμύ (1987-1990) και Συμφεροπόλεως (1990-1991). Το 1989 εκάρη μοναχός. Το 1991 προσχώρησε στη δικαιοδοσία της Αυτοκέφαλης Εκκλησίας της Ουκρανίας.  Στις 21 Ιουλίου 1991 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Νικολαγέβου και Χερσώνος. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Κιέβου Μοστισλάβος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Νέας Υόρκης Αντώνιο. Το 1992 εξελέγη Επίσκοπος Βιννίτσης και Κυροβογκράδ (ή Βιννίτσης και Βρατσλάβας). Τον Ιούνιο του 1992 επέστρεψε στο Πατριαρχείο Ρωσίας και στις 25 Ιουλίου 1992 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Κιτσμάν, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Τσερνοβικίου. Στις 22 Ιουνίου 1993 εξελέγη Επίσκοπος Γλουχώβου και Κονοτόπου. Στις 27 Δεκεμβρίου 1993 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Βόλνιας, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Ζαπορόγκ. Στις 9 Αυγούστου 1995 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Μπρουσιλώβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Όβρουτς. Στις 28 Ιουλίου 1998 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Σβιτλοβοδσκόβου, Βοηθός Επίσκοπος της Επισκοπής Κυροβογκράδ. Στις 5 Νοεμβρίου 1998 εξελέγη Επίσκοπος Κυροβογκράδ και Αλεξανδρείας. Στις 27 Ιουλίου 2007 ο τίτλος της Επισκοπής του μεταβλήθηκε σε "Κυροβογκράδ και Νέου Αρχαγγέλου" και στις 14 Νοεμβρίου 2007 σε "Κυροβογκράδ και Νοβομίργοροδ". Στις 27 Σεπτεμβρίου 2009 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 10 Φεβρουαρίου 2011 παραιτήθηκε. Εκοιμήθη στο Κροπιβνίτσκη (Κυροβογκράδ) στις 22 Ιουλίου 2019.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 26 Αυγούστου 2019.