Αρχική σελίδα

Ο Σεβασμιώτατος Αρχιεπίσκοπος Ορέλ και Μπριάνσκ κυρός Βαρθολομαίος. (1927-1988).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Νικόλαος Νικολάγεβιτς Γκονταρόφσκη γεννήθηκε στις 27 Οκτωβρίου 1927 στο χωριό Νετσάεφκα του Νομού Μπελγορόδου. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας το 1959. Τον Μάρτιο του 1954 εκάρη μοναχός και στις 18 Απριλίου του ίδιου έτους χειροτονήθηκε Διάκονος. Στις 30 Νοεμβρίου 1954 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Τον Οκτώβριο του 1961 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη και τοποθετήθηκε επικεφαλής της πνευματικής αποστολής του Πατριαρχείου Ρωσίας στα Ιεροσόλυμα. Στις 26 Μαΐου 1963 χειροτονήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Ούγκλιτς, Βικάριος της Επισκοπής Γιαροσλάβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Γιαροσλάβου και Ροστόβου Νικόδημος, συμπαραστατούμενος από τον Αρχιεπίσκοπο Νέας Σιβηρίας και Μπαρναούλης Κασσιανό και τους Επισκόπους Δημητρώβου Κυπριανό, Κοστρομά και Γκάλιτς Νικόδημο και Ταλλίνης και Εσθονίας Αλέξιο. Στις 29 Μαΐου του ίδιου έτους εξελέγη Επίσκοπος Σαρατώβου και Βολγογκράδ. Στις 22 Δεκεμβρίου 1964 εξελέγη Επίσκοπος Βιέννης και Αυστρίας και στις 7 Ιουλίου 1966 Επίσκοπος Τούλας και Μπελιώβου. Στις 20 Μαρτίου 1969 μετατέθηκε στην Επισκοπή Κισινιώβου και Μολδαβίας και στις 11 Οκτωβρίου 1972 εξελέγη Επίσκοπος Τασκένδης και Μέσης Ασίας. Στις 9 Σεπτεμβρίου 1973 προήχθη σε Αρχιεπίσκοπο. Στις 10 Σεπτεμβρίου 1987 εξελέγη Αρχιεπίσκοπος Ορέλ και Μπριάνσκ. Εκοιμήθη στο Ορέλ στις 21 Μαρτίου 1988.

Αναθεώρηση: Πέμπτη, 12 Μαΐου 2022.