Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Τσιστοπόλεως και Νιζνεκάμσκ κύριος Ιγνάτιος. (γεν. 1967).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Ηλίας Νικολάγεβιτς Γρηγόριεφ γεννήθηκε στο χωριό Χόρμαλι (Khormaly) της Επαρχίας Ιμπρέσης της Τσουβασίας στις 13 Ιουλίου 1967. Αποφοίτησε από το Θεολογικό Σεμινάριο του Λένινγκραδ το 1991 και από τη Θεολογική Ακαδημία του Λένινγκραδ το 1996. Στις 28 Αυγούστου 1992 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Επίσκοπο Ουλιανώβου και Μελεκεσίου Πρόκλο. Στις 29 Αυγούστου 1992 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος. Υπηρέτησε στις Επισκοπές Σιμπίρσκ (1992-2015) και Καζάν (2015-2019). Στις 19 Μαρτίου 1999 εκάρη μοναχός. Στις 16 Απριλίου 2017 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 7 Ιουλίου 2019 χειροτονήθηκε Επίσκοπος Τσιστοπόλεως και Νιζνεκάμσκ. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Αγίας Πετρουπόλεως και Λαδόγκας Βαρσανούφιο, Τβερ και Κάσιν Σάββα, Καζάν και Ταταρστάν Θεοφάνη, Σιγκαπούρης και Νοτιοανατολικής Ασίας Σέργιο και τους Επισκόπους Βιμπόργου και Πριοζέρσκ Ιγνάτιο, Κρονστάνδης Ναζάριο, Τιχβίν και Λοντεΰνογε Πόλε Μοστισλάβο. Αλμετγιέβσκ και Μπουγκούλμας Μεθόδιο, Γκάτσινας και Λούγκας Μητροφάνη και Πετερχώβου Σεραφείμ.

Αναθεώρηση: Δευτέρα, 08 Ιουλίου 2019.