Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Αλαπαέβου και Ιρμπίτσκης κύριος Λεωνίδας. (γεν. 1984).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Στεπάν Γενναδίεβιτς Σολντάτωφ γεννήθηκε στο Αλαπαγιέβσκ του Νομού Σβερδλόβου στις 8 Ιουλίου 1984. Αποφοίτησε από την Ιατρική Ακαδημία του Ουράλσκ το 2009. Κατά έτη 2009-2011 έλαβε ειδίκευση στη Χειρουργική. Εργάστηκε ως χειρουργός στο Νοσοκομείο του Αλαπαγιέβσκ. Στις 29 Απριλίου 2012 εκάρη μοναχός  Διάκονος χειροτονήθηκε στις 3 Ιουνίου 2012 από τον Επίσκοπο Καμένσκ και Αλαπαέβου Σέργιο και Πρεσβύτερος στις 15 Ιουλίου 2012. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Καμένσκ και Αλαπαέβου. Στις 31 Δεκεμβρίου 2018  έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Ιανουαρίου 2019 χειροτονήθηκε στη Μόσχα Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Αλαπαέβου και Ιρμπίτσκης. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας Κύριλλο, τους Αρχιεπισκόπους Σιγκαπούρης και Νοτιοανατολικής Ασίας Σέργιο, Γεγκωρέβου Ματθαίο και τους Επισκόπους Βοσκρεσένσκ Διονύσιο, Καμένσκ και Καμισλώβου Μεθόδιο, Ντομοντεντώβου Ιωάννη, Νίζνι Ταγκίλ και Νεβιάνσκ Ευγένιο και Σερόβου και Κρασνοτουρίνσκ Αλέξιο.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 08 Ιανουαρίου 2019.