Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βοσκρεσένσκ κύριος Διονύσιος. (γεν. 1975).
(Πατριαρχείο Ρωσίας).

Ο κατά κόσμον Πέτρος Νικολάγεβιτς Πορούμπαη γεννήθηκε στο Ριαζάν την 1 Οκτωβρίου 1975. Σπούδασε Ιστορία και Αγγλική Φιλολογία. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 27 Μαρτίου 1999 από τον Επίσκοπο Σάτσκ Ιωσήφ και Πρεσβύτερος στις 4 Νοεμβρίου 2006 από τον Αρχιεπίσκοπο Ριαζάν και Κασιμώβου Παύλο. Στις 28 Αυγούστου 2000 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Αγίου Ιωάννου του Θεολόγου Ριαζάν.. Το 2009 αποφοίτησε από τη Θεολογική Ακαδημία Μόσχας. Υπηρέτησε στην Επισκοπή Ριαζάν. Στις 9 Οκτωβρίου 2011 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 27 Νοεμβρίου 2011 χειροτονήθηκε Επίσκοπος της νεοσύστατης Επισκοπής Κασιμώβου και Σασώβου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Ρωσίας Κύριλλος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Σαράνσκ και Μορδοβίας Βαρσανούφιο, Ριαζάν και Μιχαηλώβου Παύλο και τους Επισκόπους Ιβανόβου Κίνεσμα και Βοζνεσένσκ Ιωσήφ, Σολνετσνογκόρσκ Σέργιο, Βοσκρεσένσκ Σάββα και Σαχτίνσκ και Μιλερόβου Ιγνάτιο. Στις 14 Ιουλίου 2018 τοποθετήθηκε τιτουλάριος Επίσκοπος Τουαψέ, Βικάριος της Επισκοπής Αικατερινοδάρ. Στις 28 Δεκεμβρίου 2018 τοποθετήθηκε Επίσκοπος Βοσκρεσένσκ, Βικάριος της Επισκοπής Μόσχας. Στις 26 Φεβρουαρίου 2019 διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Νοβοσπάσκι της Μόσχας. Στις 29 Οκτωβρίου 2019 τοποθετήθηκε Πρωτοσύγκελος του Πατριαρχείου Μόσχας και μόνιμο μέλος της Ιεράς Συνόδου. Στις 20 Νοεμβρίου 2019 προήχθη σε Μητροπολίτη.

Αναθεώρηση: Τρίτη, 23 Νοεμβρίου 2021.