Ο Θεοφιλέστατος Επίσκοπος Σωζοπόλεως κύριος Κυριακός. (γεν. 1959).
(Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Ο κατά κόσμον Κυριακός Μιχαήλ γεννήθηκε στην Πάφο της Κύπρου στις 4 Δεκεμβρίου 1959. Το 1965 η οικογένειά του εγκαταστάθηκε στη Μελβούρνη της Αυστραλίας. Το 1995 αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή του Αγίου Ανδρέα στο Ρέντφερν του Σύδνεϋ. Στις 11 Αυγούστου 1996 εκάρη μοναχός στην Ιερά Μονή Σταυρονικήτα του Αγίου Όρους. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 29 Αυγούστου 1996 από τον Επίσκοπο Ροδοστόλου Χρυσόστομο και Πρεσβύτερος στις 28 Οκτωβρίου 1996 από τον ίδιο Επίσκοπο. Το 1997 επέστρεψε στην Αυστραλία και διορίστηκε Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Αγίου Γεωργίου του Βουνού στο Springwood (δυτικά του Σύδνεϋ). Στις 23 Απριλίου 1998 έλαβε το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη. Στις 6 Αυγούστου 2020 διορίστηκε Εφημέριος του Ιερού Ναού Αναστάσεως του Σωτήρος στο Kogarah του Σύδνεϋ. Στις 13 Νοεμβρίου 2021 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Marrickville Σύδνεϋ τιτουλάριος Επίσκοπος Σωζοπόλεως, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αυστραλίας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αυστραλίας Μακάριος, συμπαραστατούμενος από τον Μητροπολίτη Δέρβης Ιεζεκιήλ και τους Επισκόπους Μιλητουπόλεως Ιάκωβο, Μελόης Αιμιλιανό, Κυανέων Ελπίδιο και Σινώπης Σιλουανό. Του ανατέθηκαν καθήκοντα Αρχιεπισκοπικού Επιτρόπου Μελβούρνης.

Αναθεώρηση: Κυριακή, 14 Νοεμβρίου 2021.