Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Δράμας κύριος Δωρόθεος. (γεν. 1957).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Βασίλειος Πάπαρης γεννήθηκε το 1957 στην Καβάλα. Σπούδασε τη Φιλολογία στη Φιλοσοφική Σχολή Θεσσαλονίκης και τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1990 και Πρεσβύτερος το 1991. Υπηρέτησε ως Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Γουμενίσσης (1991-2022) και ως Β΄ και κατόπιν Α΄ Γραμματέας της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος (2019-2022). Στις 7 Οκτωβρίου 2022 εξελέγη Μητροπολίτης Δράμας με 69 ψήφους (επί 74 ψηφισάντων) έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Αθηναγόρα Μπίρδα και Γεράσιμο Βλατίτση (βρέθηκαν επίσης 4 λεύκες ψήφοι και 1άκυρη). Στις 16 Οκτωβρίου 2022 χειροτονήθηκε στον Καθεδρικό Ναό του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Αθηνών Μητροπολίτης Δράμας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος Ιερώνυμος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Γουμενίσσης Δημήτριο, Ξάνθης Παντελεήμονα, Πειραιώς Σεραφείμ, Σερρών Θεολόγο, Κορίνθου Διονύσιο, Μαρωνείας Παντελεήμονα, Φιλίππων Στέφανο και τον Επίσκοπο Ωρεών Φιλόθεο.