Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Ξάνθης και Περιθεωρίου κύριος Παντελεήμων. (γεν. 1943).
(Εκκλησία της Ελλάδος - Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Μιχαήλ Καλαφάτης γεννήθηκε στα Πετροκέρασα Χαλκιδικής το 1943. Αποφοίτησε από τη Νομική Σχολή Θεσσαλονίκης το 1967 και από τη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης το 1973. Διάκονος και Πρεσβύτερος χειροτονήθηκε το 1970 από τον Μητροπολίτη Μονεμβασίας Κυπριανό. Υπηρέτησε ως Ιεροκήρυκας στην Μητρόπολη Μονεμβασίας και στην Μητρόπολη Φιλίππων. Επίσης ως Διευθυντής του Εκκλησιαστικού Λυκείου Νέας Καρβάλης Καβάλας, Πρωτοσύγκελος της Μητροπόλεως Φιλίππων (1981-1985) και Ηγούμενος της Ιεράς Μονής Κοιμήσεως Θεοτόκου Θάσου. Στις 25 Ιανουαρίου 1995 εξελέγη Μητροπολίτης Ξάνθης με 49 ψήφους έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Αρίσταρχο Τσαλπαρά (15 ψήφοι) και Αμβρόσιο Γιακαλή (3 ψήφοι). Στις 29 Ιανουαρίου 1995 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αποστόλου Παύλου Καβάλας Μητροπολίτης Ξάνθης και Περιθεωρίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Μητροπολίτης Δράμας Διονύσιος, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Φιλίππων Προκόπιο, Νεαπόλεως και Σταυρουπόλεως Διονύσιο, Αλεξανδρουπόλεως Άνθιμο, Δημητριάδος Χριστόδουλο, Ιωαννίνων Θεόκλητο, Τρίκκης Αλέξιο, Μονεμβασίας Ευστάθιο, Ιερισσού Νικόδημο, Ελευθερουπόλεως Ευδόκιμο, Βερροίας Παντελεήμονα, Λάμπης Ειρηναίο (Οικουμενικό Πατριαρχείο) και τον Επίσκοπο Θεουπόλεως Παντελεήμονα (Οικουμενικό Πατριαρχείο).

Αναθεώρηση: Κυριακή, 28 Απριλίου 2024.