Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Κανάγκας κύριος Χαρίτων. (γεν. 1974).
(Πατριαρχείο Αλεξανδρείας).

Ο κατά κόσμον Παύλος Μουσούνα (Musungai) γεννήθηκε το 1974 στην Κανάνγκα του Κογκό. Στις 20 Απριλίου 2003 χειροτονήθηκε Διάκονος από τον Μητροπολίτη Κεντρώας Αφρικής Ιγνάτιο. Το  2005 χειροτονήθηκε Πρεσβύτερος από τον ίδιο Μητροπολίτη. Σπούδασε τη Θεολογία στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Πραγματοποίησε μεταπτυχιακές σπουδές στη Θεολογική Σχολή Θεσσαλονίκης. Το οφίκιο του Αρχιμανδρίτη έλαβε από τον Μητροπολίτη Κινσάσας Νικηφόρο. Από το 2019 μέχρι το 2022 διετέλεσε Πατριαρχικός Επίτροπος της Επισκοπής Γκόμας. Στις 2 Φεβρουαρίου 2022 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Νικολάου Καΐρου Μητροπολίτης Κανάγκας. Τη χειροτονία τέλεσε ο Πατριάρχης Αλεξάνδρείας Θεόδωρος ο Β΄, συμπαραστατούμρενος από τους Μητροπολίτες Γουϊνέας Γεώργιο, Μέμφιδος Νικόδημο, Κατάγκας Μελέτιο, Κινσάσας Θεοδόσιο και τον Επίσκοπο Κωνσταντιανής Κοσμά.