Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου κύριος Σεραπίων. (γεν. 1967).
(Εκκλησία της Ελλάδος-Νέες Χώρες).

Ο κατά κόσμον Ιωάννης Μιχαλάκης γεννήθηκε το 1967 στα Μέγαρα Αττικής. Σπούδασε τη Θεολογία στην Ανωτέρα Εκκλησιαστική Σχολή Αθηνών και στη Θεολογική Σχολή Αθηνών. Διάκονος χειροτονήθηκε το 1991 και Πρεσβύτερος το 1994 από τον Μητροπολίτη Μεγάρων Βαρθολομαίο. Υπηρέτησε ως εφημέριος στη Μητρόπολη Μεγάρων (1994-2023). Επίσης υπηρέτησε στην Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας της Ελλάδος ως Γραμματέας παρά τω Αρχιγραμματεί και ως Β΄ και Α΄ Γραμματεύς-Πρακτικογράφος. Στις 9 Οκτωβρίου 2023 εξελέγη Μητροπολίτης Παραμυθίας με 59 ψήφους (επί συνόλου 79 ψηφισάντων) έχοντας συνυποψηφίους τον Μητροπολίτη Βρεσθένης Θεόκλητο (17 ψήφοι) και τον Αρχιμανδρίτη Σπυρίδωνα Κατραμάδο (1 ψήφος και 2 λευκές ψήφοι). Στις 21 Οκτωβρίου 2023 χειροτονήθηκε στον Μητροπολιτικό Ναό Ευαγγελισμού της Θεοτόκου Αθηνών Μητροπολίτης Παραμυθίας, Φιλιατών και Γηρομερίου. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Ιερώνυμος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Νευροκοπίου και Ζιχνών Ιερόθεο, Κορίνθου Διονύσιο, Μεσσηνίας Χρυσόστομο, Κηφισίας Κύριλλο, Νέας Ιωνίας Γαβριήλ, Θεσσαλιώτιδος Τιμόθεο, Μεγάρων Κωνσταντίνο και Θήρας Αμφιλόχιο.

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 10 Νοεμβρίου 2023.