Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Νέας Ιωνίας και Φιλαδελφείας κύριος Γαβριήλ. (γεν. 1976).
(Εκκλησία της Ελλάδος).

Ο κατά κόσμον Γεώργιος Παπανικολάου γεννήθηκε στην Αθήνα το 1976. Αποφοίτησε από τη Θεολογική Σχολή Αθηνών το 1999. Το 2001 έλαβε μεταπτυχιακό δίπλωμα από τη Θεολογική Σχολή Φριβούργου Ελβετίας. Διάκονος χειροτονήθηκε στις 18 Φεβρουαρίου 1996 από τον Επίσκοπο Διαυλείας Δαμασκηνό και Πρεσβύτερος στις 30 Μαΐου 2002 από τον Αρχιεπίσκοπο Αθηνών Χριστόδουλο. Υπηρέτησε ως Εφημέριος στον Ιερό Ναό Αγίας Μαρίνης Θησείου (2002-2011) και ως Πρωτοσύγκελος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών (2009-2011). Τον Οκτώβριο του 2011 τοποθετήθηκε Αρχιγραμματέας της Ιεράς Συνόδου της Εκκλησίας της Ελλάδος. Στις 7 Οκτωβρίου 2011 εξελέγη τιτουλάριος Επίσκοπος Διαυλείας με 48 ψήφους (επί 79 ψηφισάντων) έχοντας συνυποψηφίους τους Αρχιμανδρίτες Ιγνάτιο Μόσχο (3 ψήφοι) και Κοσμά Περχανίδη (2 ψήφοι, 23 λευκές και 3 άκυρες ψήφοι). Στις 9 Οκτωβρίου 2011 χειροτονήθηκε στον Ιερό Ναό Αγίου Διονυσίου του Αρεοπαγίτου Αθηνών τιτουλάριος Επίσκοπος Διαυλείας, Βοηθός Επίσκοπος της Αρχιεπισκοπής Αθηνών. Τη χειροτονία τέλεσε ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών Ιερώνυμος ο Β΄, συμπαραστατούμενος από τους Μητροπολίτες Φιλίππων Προκόπιο, π. Ζακύνθου Χρυσόστομο, Ιερισσού Νικόδημο, Καρπάθου και Κάσου Αμβρόσιο (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Μαντινείας και Κυνουρίας Αλέξανδρο, Προικοννήσου Ιωσήφ (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Διδυμοτείχου και Ορεστιάδος Δαμασκηνό, Ξάνθης και Περιθεωρίου Παντελεήμονα, Νικαίας Αλέξιο, Ελασσώνος Βασίλειο, Ύδρας Εφραίμ, Άκκρας Γεώργιο (Πατριαρχείο Αλεξανδρείας), Σύρου Δωρόθεο, Χαλκίδος Χρυσόστομο, Νευροκοπίου και Ζιχνών Ιερόθεο, Πατρών Χρυσόστομο, Λευκάδος και Ιθάκης Θεόφιλο, Θηβών και Λεβαδείας Γεώργιο, Πολυανής και Κιλκισίου Εμμανουήλ, Ιλίου Αθηναγόρα, Ζακύνθου Διονύσιο, Κηφισίας Κύριλλο, Προύσης Ελπιδοφόρο (Οικουμενικό Πατριαρχείο), Χίου Μάρκο και τον Επίσκοπο Λαμψάκου Μακάριο (Οικουμενικό Πατριαρχείο). Στις 10 Οκτωβρίου 2014 εξελέγη Μητροπολίτης Νέας Ιωνίας και Φιλαδελφείας με 72 ψήφους επί 78 ψηφισάντων έχοντας συνυποψηφίους τον Επίσκοπο Φαναρίου Αγαθάγγελο (0 ψήφοι) και τον Αρχιμανδρίτη Γεώργιο Ταυλάρη (0 ψήφοι, 5 λευκές και 1 άκυρη ψήφος).

Αναθεώρηση: Παρασκευή, 02 Φεβρουαρίου 2024.