ΠΑΤΡΙΑΡΧΕΙΟ ΡΩΣΙΑΣ

ΕΠΙΣΚΟΠΗ ΚΑΜΕΝΣΚ ΚΑΙ ΑΛΑΠΑΕΒΟΥ

    Διεύθυνση: Россия, 623409, Свердловская область, г. Каменск-Уральский, ул. Революционная, 45.

    Καμένσκ Ουράλσκη: (ρωσ. Ка́менск-Ура́льский). Πόλη της Ρωσίας στα Ουράλια, στο Νομό Σβερδλόβου χτισμένη στη συμβολή των ποταμών Κάμενκα και Ισέτ. Η πόλη ιδρύθηκε στις αρχές του 18ου αιώνα για την εκμετάλευση των κοιτασμάτων σιδήρου των Ουραλίων. Το αρχικό της όνομα ήταν Καμένσκ Ζαβόντ. Το 1935 απέκτησε το καθεστώς της πόλης και μετωνομάστηκε σε "Καμένσκ Ουράλσκη (Ουραλίων)". Πληθυσμός (το 2010): 174.689 κάτοικοι.

    Αλαπάεβσκ: (ρωσ. Алапа́евск). Πόλη της Ρωσίας στα Ουράλια, στο Νομό Σβερδλόβου χτισμένη στη συμβολή των ποταμών Νέιβα και Αλαπάικα. Η πόλη είναι ένα από τα παλαιότερα μεταλλευτικά κέντρα στην περιοχή των Ουραλίων. Χτίστηκε το 1704 και της δόθηκε το καθεστώς της πόλης το 1781. Στο Αλαπάεβσκ εκτελέστηκαν πολλά μέλη της αυτοκρατορικής οικογένειας των Ρομανώφ στις 18 Ιουλίου 1918. Πληθυσμός (το 2010): 38.192 κάτοικοι.

    Καμένσκ και Αλαπαέβου επισκοπή: Για την προ του 2011 περίοδο βλέπε Επισκοπή Αικατερινβούργου και Βερχοτούρας.
    Η Επισκοπή Καμένσκ και Αλαπαέβου ιδρύθηκε στις 27 Ιουλίου 2011 με απόσπαση από την Επισκοπή Αικατερινβούργου. Η νέα Επισκοπή περιέλαβε τις Μητροπολιτικές Περιφέρειες και Επαρχίες  Alapayevsky (Алапаевский), Artyomovsky (Артемовский), Asbest-Malysheva-Reftinsky (Асбестовский-Малышевский-Рефтинский), Baykalovsky (Байкаловский), Beloyarsky-Verkhneye Dubrovo (Белоярский-Верхнедубровский), Bogdanovichsky (Богдановичский), Zarechny (Заречный), Irbit (Ирбитский), Kamensky (Каменский), Kamensk-Uralsky (Каменск-Уральский), Kamyshlovsky (Камышловский), Pelym (Пелымский), Pyshminsky (Пышминский), Slobodo-Turinsky (Слободо-Туринский), Sukholozhsky (Сухоложский), Taborinsky (Таборинский), Tavdinsky (Тавдинский), Talitsky (Талицкий), Tugulymsky (Тугулымский), Turinsky (Туринский) και Uralsky (Уральский) του Νομού Σβερδλόβου.
    Από τις 6 Οκτωβρίου 2011 αποτελεί μία από τις τρεις Επισκοπές της Μητροπόλεως Αικατερινβούργου, επικεφαλής της οποίας είναι ο Επίσκοπος Αικατερινβούργου.
    Σύμφωνα με στοιχεία του 2012 η Επισκοπή Καμένσκ έχει στη δικαιοδοσία της 138 ενορίες και 4 Μοναστήρια (2 ανδρικά και 2 γυναικεία).

    Επισκοπικός κατάλογος από το 2011.

1) Σεραφείμ Κουζμίνωφ: 3 Σεπτεμβρίου 2011-27 Δεκεμβρίου 2011. Από Πρεσβύτερος. Επίσκοπος. Εις Μπελιώβου.

Τοποτηρητής ο Αικατερινβούργου Κύριλλος: 27 Δεκεμβρίου 2011-18 Μαρτίου 2012.

2) Σέργιος Ιβάνικωφ: 18 Μαρτίου 2012-29 Μαΐου 2013. Από Πρεσβύτερος. Επίσκοπος. Εις Μπαρναούλης.

    Αρχιερατικές Επιτροπείες:

1) Αλαπαέβου-Αρτεμώβου
2) Ασβέστας-Μπελογιάρσκι
3) Ιρμπίτσκης-Καμισλόβου
4) Καμένσκ Ουράλσκη
5) Μπογκντάνοβιτς-Σουχόη Λογκ
6) Τάβντας-Τουρίνσκογε
7) Ταλίτσης-Μπαηκαλόβου

    Αρχείο kmz με ενορίες της Επισκοπής Καμένσκ

    Χάρτες

1) Χάρτης της Επισκοπής Καμένσκ (2011-).

2) Χάρτης της Μητροπόλεως Αικατερινβούργου (2011-) με τις τρεις Επισκοπές (Αικατερινβούργου, Καμένσκ, Νίζνι Ταγκίλ).

    Αναθεώρηση: Πέμπτη, 02 Μαρτίου 2017.