Οδηγός υποψηφίου ΓΕΛ για την εισαγωγή στην τριτοβάθμια εκπαίδευση 2010

Στόχος του παρόντος φυλλαδίου είναι η παροχή των βασικότερων πληροφοριών σχετικά με τους μαθητές, οι οποίοι φοιτούν το σχολικό έτος 2009-2010 στην τελευταία τάξη Γενικού Λυκείου (από το σχολικό έτος 2006-2007 τα Ενιαία Λύκεια μετονομάστηκαν σε Γενικά Λύκεια). Διευκρινίζεται ότι, επειδή στο σύστημα εισαγωγής στην Ανώτατη Εκπαίδευση έχουν ενταχθεί και τα Ανώτατα Στρατιωτικά Εκπαιδευτικά Ιδρύματα (ΑΣΕΙ), οι Σχολές Υπαξιωματικών των Ενόπλων Δυνάμεων, της Αστυνομικής και Πυροσβεστικής Ακαδημίας, των Ακαδημιών Εμπορικού Ναυτικού και οι Ανώτατες Εκκλησιαστικές Ακαδημίες προκειμένου να διασφαλιστεί η αντικειμενικότητα της επιλογής των εισαγομένων στις σχολές αυτές, για λόγους συντομίας, όπου στο παρόν αναφέρεται ο όρος «ανώτατη εκπαίδευση» νοείται ότι εμπεριέχονται σε αυτόν και όλες οι παραπάνω Σχολές, ανεξάρτητα από τη βαθμίδα εκπαίδευσης στην οποία εντάσσονται σύμφωνα με τις οργανικές τους διατάξεις.

Γενικό Λύκειο. Σύστημα πρόσβασης στην ανώτατη εκπαίδευση. Ενημερωτικό φυλλάδιο.