Προκήρυξη για την εισαγωγή των ήδη υπηρετούντων αστυνομικών στις Σχολές της Ελληνικής Αστυνομίας 2019-20 μέχρι 10.05.2019

Προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή των ήδη υπηρετούντων αστυνομικών στη Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας, κατά το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020, με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων Ημερησίου Γενικού Λυκείου του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας & Θρησκευμάτων

Δικαίωμα συμμετοχής στις γραπτές εξετάσεις του Ημερήσιου Γενικού Λυκείου, καθώς και για το 10% των θέσεων (χωρίς νέα εξέταση), για την εισαγωγή στη Σχολή Αξιωματικών Ελληνικής Αστυνομίας, έχουν ανθυπαστυνόμοι, αρχιφύλακες, υπαρχιφύλακες και αστυφύλακες, οι οποίοι δεν υπερβαίνουν το 30ο έτος της ηλικίας τους κατά την 31η Δεκεμβρίου του έτους διενέργειας των εξετάσεων, δηλαδή την 31/12/2019. Κατά συνέπεια, στον παρόντα διαγωνισμό δικαιούνται να συμμετάσχουν όσοι έχουν γεννηθεί από την 01/01/1990 και μεταγενέστερα.

Η Αστυνομική Ακαδημία έχει ως αποστολή την εκπαίδευση, μετεκπαίδευση, επιμόρφωση και εξειδίκευση όλων των κατηγοριών και βαθμών του προσωπικού της Ελληνικής Αστυνομίας.

Το διδακτικό προσωπικό των Παραγωγικών Σχολών καθώς και των Σχολών Μετεκπαίδευσης και Επιμόρφωσης της Αστυνομικής Ακαδημίας, απαρτίζεται από διακεκριμένους καθηγητές Πανεπιστημίων, ειδικούς επιστήμονες και Αξιωματικούς με υψηλό επίπεδο επαγγελματικής εμπειρίας.

Στη διδασκόμενη ύλη συμπεριλαμβάνονται μαθήματα Πανεπιστημιακών Σχολών, ειδικότερα επαγγελματικά, καθώς και πρακτικών αστυνομικών εφαρμογών.

Η Αστυνομική Ακαδημία συγκροτείται από το Επιτελείο και τις εξής Υπηρεσίες :

ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΗ ΑΚΑΔΗΜΙΑ
Διεύθυνση: Λ. Θρακομακεδόνων 101, 13679 – Αμυγδαλέζα, Αττική
Τηλέφωνο: 210-2447101, 210-2461252
FAX : 210-2445148, 210-6991726
E-mail: policeacademy@hellenicpolice.gr
Website: www.hellenicpolice.gr

Συχνές ερωτήσεις

Στην ενότητα αυτή θα βρείτε πληροφορίες για τον τρόπο και τις διαδικασίες που ακολουθούνται για την εισαγωγή στις παραγωγικές σχολές της Ελληνικής Αστυνομίας, μέσω των πανελλαδικών εξετάσεων, καθώς επίσης για τον τρόπο και τις διαδικασίες εισόδου στο Σώμα της Ελληνικής Αστυνομίας ειδικών κατηγοριών προσωπικού.