Τίτλοι μουσικής ειδικότητας αποφοίτων μουσικών σχολείων

Γ2/7324/08-12-1997 Απόφαση ΥΠ.Ε.Π.Θ. ΦΕΚ 1233 τ. Β΄
Ορισμός εξεταστικής επιτροπής για τη χορήγηση τίτλων μουσικής ειδικότητας στους αποφοίτους Μουσικών Σχολείων κ.α.
Ο ΥΠΟΥΡΓΟΣ ΕΘΝΙΚΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
Έχοντας υπόψη:
1. Τις διατάξεις του Ν. 1566/85 (ΦΕΚ 167/τ.Α΄) “Δομή και Λειτουργία της Α/θμιας και Δ/θμιας Εκπ/σης”.
2. Τις διατάξεις του Ν. 1824/88 (ΦΕΚ 296/τ.Α΄) “Ίδρυση και λειτουργία Μουσικών Σχολείων”.
3. Τις διατάξεις του άρθρου 5 του Ν. 2158/93 (ΦΕΚ 109/τ.Α΄) “Χορήγηση τίτλων μουσικής ειδικότητας”.
4. Την από 5-3-97 σχετική εισήγηση της Καλλιτεχνικής Επιτροπής.
5. Την αριθμ. Γ2/7323/8-12-97 Υπουργική απόφαση με θέμα “Χορήγηση τίτλων μουσικής ειδικότητας στους αποφοίτους των Μουσικών Σχολείων”, αποφασίζουμε:
1. Η Εξεταστική Επιτροπή για τη χορήγηση τίτλων μουσικής ειδικότητας θα είναι τριμελής. Της εξεταστικής Επιτροπής θα προίσταται ο εκάστοτε Πρόεδρος της Καλλιτεχνικής Επιτροπής ή ο νόμιμος αναπληρωτής του. Τα υπόλοιπα δύο (2)μέλη της Επιτροπής θα είναι δημόσιοι εκπαιδευτικοί του κλάδου ΠΕ16 (Μουσικής) με ειδικότητα (Θεωρητικοί καθηγητές οργάνων ή παραδοσιακής μουσικής κ.α.) σχετικοί με το αντικείμενο που πρόκειται να κληθούν να εξετάσουν και με βαθμό Α΄. Στην Εξεταστική Επιτροπή συμμετέχει και ο ειδικός καθηγητής, χωρίς δικαίωμα βαθμολόγησης.
2. Οι χορηγούμενοι τίτλοι μουσικής ειδικότητας θα είναι:
α) Πτυχίο Θεωρητικών Ευρωπαϊκής Μουσικής (Ειδ. Αρμονίας)
β) Πτυχίο Ελληνικής Παραδοσιακής Μουσικής (Βυζαντινής)
γ) Πτυχίο Ελληνικών Παραδοσιακών Οργάνων.

3. Τα μαθήματα κατά ειδικότητα και η εξεταστέα ύλη για τη χορήγηση των παραπάνω τίτλων μουσικής ειδικότητας θα είναι αυτή που προβλέπεται από τις διατάξεις του Β.Δ. της 11-11-1957 (ΦΕΚ 229/τ.Α΄) “περί κυρώσεως του εσωτερικού κανονισμού του Ωδείου Θεσσαλονίκης σε συνδυασμό με τα εκάστοτε ισχύοντα Αναλυτικά Προγράμματα των Μουσικών Σχολείων.
4. Ο Πρόεδρος και τα μέλη της Εξεταστικής Επιτροπής έχουν την ευθύνη για τη διεξαγωγή των εξετάσεων και για την έκδοση των αποτελεσμάτων.
5. Οι χορηγούμενοι τίτλοι μουσικής ειδικότητας θα υπογράφονται από την Εξεταστική Επιτροπή, τον ειδικό καθηγητή καθώς και από τον Υπουργό Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων.
6. Από τη δημοσίευση της παρούσας απόφασης καταργείται η ισχύς της υπ` αριθμ. Γ2/5466/6-10-93 Υπουργικής Απόφασης.
7. Από την παρούσα απόφαση δεν προκαλείται δαπάνη εις βάρος του Κρατικού Προϋπολογισμού.
Η παρούσα να δημοσιευθεί στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως.