Με e-mail θα παραλάβουν οι γονείς τις βαθμολογίες των παιδιών τους

Με e-mail, χωρίς την ανάγκη φυσικής παρουσίας των γονέων στις σχολικές μονάδες, θα σταλούν φέτος οι βαθμολογίες των μαθητών, σύμφωνα με εγκύκλιο που εξέδωσε το Υπουργείο Παιδείας.

Ειδικότερα το υπουργείο Παιδείας λαμβάνοντας υπόψη την εξαιρετικά επείγουσα ανάγκη να αντιμετωπιστούν οι άμεσοι κίνδυνοι από τη διάδοση του νέου κορωνοϊού COVID-19 ενημέρωσε σήμερα τους Διευθυντές των Γυμνασίων και Λυκείων ότι στο Π.Σ. του myschool έχει ήδη υλοποιηθεί λειτουργικότητα που επιτρέπει τη δημιουργία ενός αρχείου excel με όλα τα στοιχεία που χρειάζονται οι εκπαιδευτικοί για την δημιουργία ηλεκτρονικού μηνύματος (e-mail), ώστε να σταλεί η βαθμολογία όλων των μαθητών/τριών στους κηδεμόνες τους ηλεκτρονικά χωρίς την ανάγκη φυσικής παρουσίας τους στις σχολικές μονάδες.

Εγκύκλιοι για την αποστολή βαθμολογίας και την καταχώριση απουσιών μαθητών μέσω του ΠΣ myschool

Η εγκύκλιος για τις καταχωρίσεις απουσιών μαθητών

Η εγκύκλιος για τη βαθμολογία μαθητών